Często zadawane pytania i odpowiedzi

P: Ile jest wart mój zegarek?

O: Jednoznaczna ocena wartości zegarka jest bardzo trudna a czasami niemożliwa. Aby wycenić zegarek konieczne jest sprawdzenie go pod względem technicznym (co może zrobić tylko zegarmistrz). Dodatkowo ceny zegarków są silnie uzależnione od popularności firmy oraz konkretnego modelu i mogą silnie wahać się na przestrzeni lat.

P: W czym Omega jest lepsza od firmy X?

O: Często takie pytanie pojawia się przy okazji prośby o poradę przy zakupie zegarka. Osobiście jestem zdania, że nie ma żadnej gwarancji ,że zegarki Omegi będą lepsze od zegarków innych producentów w tym przedziale cenowym. Jak powszechnie wiadomo wiele elementów zegarka jest przygotowywanych przez zewnętrzne firmy ,które produkują na potrzeby również innych marek więc jakość wyprodukowanych z nich zegarków będzie podobna, więc moją częstą poradą jest kierowanie się osobistymi odczuciami związanymi z konkretnym modelem.

P: Dlaczego nie wiesz nic na temat mojego zegarka?

O: Nie rozumiem dlaczego wiele osób myli pojęcie miłośnika zegarków z chodzącą encyklopedią na ich temat. Nigdy nie byłem a nawet nie aspirowałem do miana znawcy. Jak każdy popełniam błędy, a swoją wiedzę opieram na danych zdobytych w różnych źródłach, które również mogą być błędne. Jestem za to w pełni otwarty na nowe informacje, którymi inni zegarkomaniacy pragną się ze mną podzielić.

P: Jaki zegarek powinienem wybrać w danej kwocie?

O: Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań na forum Klubu Miłosników Zegarów i Zegarków. Osobiscie bardzo nie lubię na nie odpowiadać, gdyż najczęściej wybór zegarka w danej cenie sprowadza się do zdecydowania co nam się bardziej podoba. Moja rada jest prosta, jeśli nie wiesz co kupić, na spokojnie rozglądnij się po stronach o tematyce zegarkowej, pochodź po sklepach i poprzymierzaj, a gdy jakiś zegarek zacznie Ci sie podobać - kup go. Ważne jest także, aby nigdy nie kupować zegarka jako substytutu innego modelu, gdyż taki zegarek bedzie nas draznić jako, że nigdy nie będzie tym właściwym. Nie należy się również kierować prestiżem marki, jako głównym kryterium wyboru. Nawet najdrozszy i najbardziej prestiżowy zegarek nie będzie nas cieszył jeśli nie będzie nam się zwyczajnie podobał.

P: Kupiłem zegarek za 50 złotych czy powinienem się go wstydzić?

O: Moim zdaniem jedynym zegarkiem jakiego należy się wstydzić, są wszelkiej maści podróbki.

P: Jaki jest sens w kupowaniu zegarka za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych?

O: Taki sam jaki w kupowaniu innych dóbr luksusowych, które z pozoru nie są nam potrzebne do życia. Zegarki tak jak samochody można kupować tylko z potrzeby serca. Takie przedmioty zapewniają nam radość z ich posiadania i trudno klasyfikować ich zakup w kategoriach sensowności.

P: Czy zegarek kwarcowy jest gorszy od mechanicznego?

O: Zegarki mechaniczne są najczęsciej droższe od zegarków kwarcowych (choć istnieją wyjątki na przykład w przypadku zegarków bardzo prestiżowych marek, lub zegarków biżuteryjnych), w zwiazku z czym można sądzić, że są również zegarkami lepszymi. Aby odpowiedzieć na to pytanie należy zdefiniować czego tak naprawdę wymagamy od czasomierza. Zegarki kwarcowe są dokładniejsze, lżejsze i wymagają mniejszej troski niż ich mechaniczne odpowiedniki, jednak jak podreślają często miłośnicy zegarków mechanicznych, nie mają duszy czyli mechanizmu, który byłby odzwierciedleniem kunsztu zegarmistrza.

P: Jak często serwisować zegarek?

O: Zgodnie ze zdaniem zegarmistrzów zegarek mechaniczny powinien przechodzić czyszczenie i rutynowy serwis co trzy lata, natomiast zegarek kwarcowy co pięć lat. Niejednokrotnie zegarki nieserwisowane przez wiele lat działają bez zarzutu, jednak zaniedbując regularne przeglądy zwiększamy ryzyko wystapienia w zegarku poważniejszej awarii.

P: Przeczytałem, że mechanizm mego zegarka jest bazowany na innym werku. Co to oznacza?

O: W dobie globalizacji i cięcia kosztów, wiele firm korzysta z gotowych rozwiązań. Tak też jest w przypadku zegarków. Wiele firm z niższego i średniego przedziału cenowego korzysta z tych samych mechanizmów. Im droższy zegarek tym firma stara się bardziej zróżnicować jego mechanizm. W najprostszym przypadku moze być to jedynie naniesienie swojego loga na werku, a w skrajnych przypadkach niezwykle dogłebne przeprojektowanie go (w Omedze takim przykładem moze być werk 2500 bazujący na niezwykle popularnym mechanizmie ETA 2892 A2).

P: Gdzie kupić zegarek?

O: W przypadku tańszych zegarków, miejsce ich zakupu nie stanowi dużego problemu (są szeroko dostępne, a różnice w cenach niewielkie). Gorzej gdy myślimy o zegarku za kilka lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. W naszym kraju luksusowe zegarki są drogie. Każda firma wyznacza (najczęściej raz w roku) cenę sugerowaną na dany model, do której sprzedawca może udzielić rabatu. W Polsce słowo rabat wywołuje u sprzedawców reakcję alergiczną, więc uzyskanie odpowiedniego upustu nie jest łatwe. Poza granicami kraju zniżki są najczęściej znacznie większe. Zakup zegarka w innym kraju może być dobrym rozwiązaniem zważywszy na międzynarodową gwarancję producenta oraz brak opłat celnych w obrębie Unii Europejskiej (ceny w USA mogą wydawać sie jeszcze atrakcyjniejsze, jednak nie można zapominać o dodatkowych kosztach). Niższymi cenami kuszą równiez aukcje i sklepy internetowe. Należy jednak pamiętać, że wielu producentów nie wyraża zgody na sprzedaż nowych zegarków w sieci. Wiele takich miejsc ma jednak umowy z oficjalnymi przedstawicielami marki więc oferują nam produkt na tym samym poziomie co w "realnym" sklepie. Jednakże tradycyjne sklepy mają także kilka zalet: możliwosć przymierzenia i dokładnego oglądnięcia zegarka przed zakupem, dodatkowe usługi w cenie a i co raz częsciej rabaty niewiele ustępujące tym internetowym. Zatem moim zdaniem warto przyjrzeć się wszystkim możliwościom przed dokonaniem zakupu.