Elementy dołączone do nowego zegarka oraz znaczenie oznaczeń na nich


Kupując zegarek Omegi, poza samym czasomierzem, dostajemy także kilka innych elementów, które mają świadczyć o autentyczności lub ułatwiać nam identyfikację funkcji naszego czasomierza.Po pierwsze zegarek powinien być zapakowany w oryginalne opakowanie. Najczęściej (mowa oczywiście o obecnej kolekcji) będzie to czerwone pudełko pokryte skórą. W przypadku droższych modeli może występować także wersja drewniana oraz opakowania innego typu w przypadku wersji specjalnych lub limitowanych.W pudełku powinniśmy znaleźć odpowiednią instrukcję (jej edycja powinna się zgadzać z edycja piktogramu dołączonego do zegarka, o czym poniżej).Do zegarka dołączone są także dwie (w przypadku zegarków bez certyfikatu chronometru) lub trzy plastikowe karty. Pierwsza z nich to międzynarodowa gwarancja, na której powinniśmy znaleźć numer referencyjny zegarka, jego numer seryjny, datę sprzedaży oraz pieczątkę dealera (w przypadku zakupu od nieautoryzowanego sprzedawcy karta nie będzie podbita, a gwarancja producenta nie obowiązuje).Drugą kartą jest karta piktogramów. Znajdziemy na niej (patrząc od góry):
Przyjrzyjmy się teraz znaczeniu poszczególnych oznaczeń cech zegarka. Na pierwszej karcie (nowy Seamaster PloProf) wyszczególniono (patrząc od lewej):
Oto inny przykład karty (Seamaster GMT) gdzie wyszczególniono także funkcję GMT (piąty symbol od lewej).Natomiast ta (górna) karta Speedmastera wyszczególnia dodatkowo manualny naciąg (trzeci symbol) oraz tachymetr (piąty symbol).Trzecią kartą jest karta chronometru (certyfikat w formie papierowej może nam zostać wydany przez Omegę na specjalną prośbę), dołączona do zegarków z COSC. Znajdziemy na niej numer seryjny oraz numer referencyjny naszego zegarka.Przy zegarku mogą znajdować się także przywieszki. Pierwsza ze wszystkimi oznaczeniami i numerami z kart oraz z ceną.

Oraz druga z medalionem Chronosa świadcząca o wychwycie współosiowym w mechanizmie.

UWAGI:
1) W powyższym tekście zostały wykorzystane zdjęcia, które nie są własnością autora dlatego w razie chęci ich wycofania proszę o kontakt.