Seamaster Aqua Terra Ultra Light


Waga oprzyrządowania ma w przypadku uprawiania sportu spore znaczenie. Jeśli chcemy nosić zegarek i równocześnie grać w golfa czy tenisa ergonomia i ciężar czasomierza powinny sprawiać, że nie czujemy go na nadgarstku przy każdym ruchu. Takie założenie miał kiedyś TAG Heuer przy okazji zegarka Professional Sports Watch Golf, jednak Omega ze swoim Seamasterem Aqua Terra Ultra Light poszła o kilka kroków dalej.



Koperta zegarka ma średnicę 41mm i została wykonana ze stopu tytanu nazwanego Gamma (w którym tytan jest łączony z glinem). Tego samego materiału użyto na deklu i koronce. Stop ten zaczęto badać w latach 50tych 20 wieku na potrzeby lotnictwa oraz kosmonautyki ze względu na jego niezwykłą lekkość i wytrzymałość. Koperta ma dodatkowo bardziej opływowy kształt by lepiej układać się na ręce. Temu celowi podyktowane jest również rozwiązanie ukrytej w wyprofilowanej osłonie koronki w technologii push-in, push-out - teleskopowa koronka "wyskakuje" z koperty po jej naciśnięciu i wraca na swoje miejsce po ponownym wciśnięciu. Dzięki temu koronka nie wbija się w ciało podczas zginania ręki. Z tytanu Gamma wykonana jest także tarcza zegarka. Nie znajdziemy na niej okna daty gdyż ze względu na minimalizowanie wagi tę funkcję usunięto.



Naturalnym wydaje się zastosowanie w przypadku takiego zegarka mechanizmu kwarcowego (tak jak miało to miejsce w przytoczonym na wstępie TAG Heuerze), jednak Omega w przypadku Aqua Terra Ultra Light nie pozwoliła sobie na takie "kompromisy". Model ten napędzany jest poprzez kaliber 8928 z ręcznym naciągiem (w przypadku walki o maksymalną redukcję wagi oczywistym wydaje się rezygnacja ze stosunkowo ciężkiego wahnika automatu). Jego płyta główna oraz mostki zostały również wykonane z tytanu pokrytego warstwą ceramiczną. Dwa bębny sprężyny zapewniają zegarkowi 72 godziny rezerwy chodu.



Te wszystkie rozwiązania pozwoliły zejść z masą modelu do poziomu 55 gramów - wartość niesamowitą jak na tak duży zegarek mechaniczny. Ultra Light został przetestowany w Instytucie METAS i otrzymał certyfikat Master Chronometer świadczący o odporności na pola magnetyczne do poziomu 15 000 gausów oraz dokładności chodu mieszczącej się w przedziale od 0 do +5 sekund na dobę. Sprzedawany jest na gumowym pasku, natomiast w zestawie dostarczany jest także pasek z tkaniny.