De Ville Tourbillon Master Chronometer


Na stulecie istnienia marki Omega, firma postanowiła stworzyć niezwykły mechanizm w postaci pierwszego na świecie centralnego tourbillona. Z biegiem lat rozwiązanie doczekało się certyfikacji Chronometru, a w roku 2007 w kolejnej wersji zastosowano wychwyt współosiowy.

Doświadczenia zdobyte w mechanizmach z rodziny 8500 i 8900 oraz przy certyfikacji Master Chronometer jak również patenty uzyskane przy nowych stopach złota doprowadziły do opracowania kolejnej generacji zegarka z centralnym tourbillonem - tym razem z ręcznym naciągiem.



Omega De Ville Tourbillon Master Chronometer to model zbudowany w oparciu o mechanizm 2640 z ręcznym naciągiem. Kaliber ten został zaopatrzony w dwa bębny sprężyny zapewniające w sumie 72 godziny rezerwy chodu, której zapas można odczytać na wskaźniku umieszczonym od strony dekla. Płyta główna mechanizmu oraz mostki zostały wykonane ze stopu 18 karatowego złota Sedna, który został następnie ozdobiony ręcznie w taki sposób by uzyskać połączenie powierzchni o fakturze ziarnistej z elementami polerowanymi. Natomiast od strony tarczy mechanizm pokrywają pasy genewskie. Tworzy to spektakularną, ale jednocześnie bardzo surową formę, która świetnie wpisuje się w DNA firmy z Biel. Dzięki zastosowaniu elementów niemagnetycznych zegarek mógł otrzymać certyfikat Master Chronometer świadczący o odporności na pola magnetyczne do poziomu 15 000 gausów oraz dokładności chodu mieszczącej się w granicach od 0 do +5 sekund na dobę.



Sercem i kwintesencją tego modelu jest oczywiście centralnie umieszczona klatka tourbillona, która wykonana jest z tytanu pokrytego warstwą ceramiczną. Klatka ta stanowi również sekundnik gdyż jeden pełny obrót zajmuje jej dokładnie 60 sekund. Wokół tourbillona umieszczono karbowany pierścień ze złota Sedna.



Tarcza również została wykonana ze złota Sedna, a następnie pokryta ciemną powloką wykonaną w technologii PVD. Na tarczę trafiły następnie proste indeksy także wykonane ze złota Sedna. Podobnie jest w przypadku 43 milimetrowej koperty ze złota jednakże w tym przypadku poza stopem Sedna, z którego wykonano lunetę wokół szkła, jak również uszy oraz koronkę, zastosowano tu dodatkowo stop białego złota nazwanego przez Omegę Canopus. Materiał ten ma cechować się bardzo jasną barwą oraz podwyższoną trwałością. Dlatego właśnie wykorzystano go w na bokach koperty oraz na logach umieszczonych na koronce i sprzączce paska. Całości dopełnia szafirowy dekiel przez który można obserwować pracę mechanizmu.



Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Jakub Roskosz (@jakubroskosz)



Produkcja jednego egzemplarza Centralnego Tourbillona ma zajmować zegarmistrzom z Atelier Tourbillon Omegi około miesiąca. Każdy model jest składany ręcznie i numerowany. W przypadku poprzednich modeli rocznie dostarczano na rynek około 20 sztuk tych niezwykłych zegarków, więc należy się spodziewać podobnego wyniku również w przypadku tej wersji. Zegarek dostarczany jest w specjalnym pudełku w którym znajdziemy także podróżne etui oraz rotomat.