Historia firmy Omega

Żyjące w wielkim pośpiechu społeczeństwo zaawansowanych technologii na przekór wszechobecnej elektronice, nadal pozostaje zafascynowane tykającym mechanizmem zegarka. Wzrastająca potrzeba precyzyjnego i niezawodnego pomiaru czasu, przez wieki była wyzwaniem dla zegarmistrzów. Do dnia dzisiejszego każdy mechaniczny zegarek jest rodzajem hołdu dla geniuszu tych, którzy jako pierwsi wymyślili złożoną przekładnię zębatą i zaangażowali swój talent w ulepszenie i doskonalenie sztuki zegarmistrzowskiej. Wyrazem tego hołdu są również zegarki Omega, które zna ponad 70% ludności świata.



Podwaliny sukcesu

Pomimo skromnych początków, zakład zegarmistrzowski założony w 1848 roku w La Chaux-de-Fonds przez 23 letniego Louisa Brandta, bardzo szybko zaczął odnosić sukcesy. W czasie długich zimowych miesięcy korzystając zaledwie z kilku godzin dziennego światła, Louis Brandt składał precyzyjne zegarki kieszonkowe z elementów dostarczonych przez lokalnych rzemieślników. Kiedy tylko topniały śniegi, Brandt wyruszał w podróż po Europie, gdzie sprzedawał swoje nakręcane kluczykiem zegarki. Po śmierci Brandta w roku 1879, jego dwaj synowie, Louis-Paul i Cesar, zastąpili montaż w zakładzie ojca pełną produkcją w fabryce. Decyzję taką podjęli w związku z nieregularnymi dostawami części i ich niewystarczająco dobrą jakością. W ten sposób Bracia Brandt przejęli kontrolę nad całym procesem produkcji. W roku 1880 firma przeniosła się na drugie piętro małej fabryki w Bienne, miasteczku oferującym lepsze zaplecze robotnicze, lepsze połączenia transportowe i regularne dostawy energii. Dwa lata później firma przeniosła się do budynku w Gurzelen, dystrykt Bienne - miejsca, w którym po dziś dzień mieści się jej główna siedziba. Pierwsze wyprodukowane na skalę masową modele Labrador i Gurzelen, a także słynny model OMEGA z 1894 roku przetarły szlaki dla długiego pasma sukcesów firmy. Louis-Paul i Cesar Brandtowie zmarli w 1903 roku, pozostawiając swoim czterem synom (z których najstarszy, Paul-Emile Brandt miał tylko 23 lata), jedną z największych szwajcarskich firm zajmujących się produkcją zegarków. W tym czasie firma zatrudniała 800 pracowników, a jej roczna produkcja wynosiła 240 000 sztuk!



Mimo młodego wieku Paul-Emile stał się "wielkim architektem OMEGI" a jego wpływy odczuwalne były przez ponad pół stulecia. Kolejni spadkobiercy pozostali wierni filozofii Louisa Brandta i nie zaprzestali rozwoju firmy, czyniąc z Omegi jedną z najpopularniejszych marek świata.

Twórcze idee i duch pionierstwa

W roku 1894 Francois Chevillat zaprojektował niezwykły kaliber 19-to liniowy. Był on produkowany przy użyciu rewolucyjnego zmechanizowanego systemu podzielonego montażu, który opierał się na zamienności standardowych części, dzięki czemu był idealnym rozwiązaniem, umożliwiającym produkcję tego "dokładnego czasomierza po rozsądnej cenie". Kaliber ten otrzymał nazwę OMEGA - od ostatniej litery greckiego alfabetu, będącej synonimem osiągnięcia, doskonałości, perfekcji i trwałości. Kaliber ten dał firmie swe imię i uczynił ją jedna z wiodących producentów zegarków na terenie Szwajcarii, zarówno pod względem ilości jak i jakości. W latach 1928-1965, powstające pod zarządem dyrektora technicznego, Henriego Gerbera, wspaniałe zegarki Omega ze słynnym kalibrem 30mm zdominowały statystyki produkcji. Był to zegarek na rękę, stworzony w 1938 roku przez Henriego Kneussa. W roku 1964 dwie trzecie oficjalnych certyfikatów przyznawane było temu słynnemu modelowi.



Kaliber 19-to liniowy

Pionierskie innowacje - zarówno w dziedzinie technologii, jak i wzornictwa - zawsze stanowiły jedną z najsilniejszych stron Omegi. Już w 1892 roku firma zaprezentowała pierwszy zegarek z minutowym repetierem, który dźwiękiem informował o godzinach kwadransach i minutach. W 1900 roku skomplikowany zegarek kieszonkowy Greek Temple otrzymał nagrodę Grand Prix podczas Światowej Wystawy w Paryżu. W roku 1906 model Art Nouveau Design z kolekcji Omegi pomógł jej zdobyć Grand Prix Światowej Wystawy w Mediolanie. Podczas Światowej Wystawy w Barcelonie, w 1929 roku Gustave Brandt, syn Cesara, był członkiem jury. Fakt ten można uznać za wyróżnienie o większym nawet znaczeniu niż samo Grand Prix. Specjalnie przystosowane zegarki Omega odniosły w sumie 93 zwycięstwa w konkursach precyzji, organizowanych przez obserwatoria w Neuchatel, Genewie i Kew-Teddington (Londyn). 72 z nich to rekordy świata, do których zaliczyć można rezultat z 1936 roku zdobyty w Kew-Teddington, gdzie Omega uzyskała 97.8 punkta na 100 możliwych - był to najwyższy wynik uzyskany w całej historii konkursów precyzji. To fantastyczne osiągnięcie sprawiło, że Omega reprezentowała cały szwajcarski przemysł zegarmistrzowski podczas Światowej Wystawy, która odbyła się w 1939 roku w Nowym Jorku.



Omega jako świadek historycznych chwil.

Przez ponad 150 lat zegarki Omega nie tylko odmierzały czas z życia ludzi, ale także brały udział w największych osiągnięciach ludzkości. Na początku XX wieku Omega po raz pierwszy dowiodła, że jest pionierem w dziedzinie sportowych pomiarów czasu. Doświadczenia w tej niezwykle wymagającej dziedzinie Omega zaczęła gromadzić od wyścigu balonów Gordona Benetta, który odbył się w 1909 roku w Zurychu. Za szczyt osiągnięć można było uznać udział Omegi w Olimpiadzie w Los Angeles, w 1932 roku, kiedy to właśnie ta marka została pierwszą w historii firmą, której zadaniem było mierzenie czasu wszystkich dyscyplin olimpijskich - przywilej ten do tej pory przypadł w udziale Omedze już ponad 20 razy. W tym samym roku (1932), chcąc powiększyć swoje możliwości związane z pomiarem czasu podczas imprez sportowych, Omega postanowiła zakupić słynną fabrykę Lemania w Valle de Joux, w której wyspecjalizowano się w produkcji niezwykle precyzyjnych chronografów i stoperów. W 1952 roku "ojciec nowoczesnego zegarmistrzostwa" Charles Sickert, przyjął w imieniu Omegi Olimpijski Krzyż Zasługi, przyznany marce za jej nieocenione zasługi dla świata sportu. Był to w znacznej mierze wyraz uznania dla Miernika Czasu Omega, pierwszego kwarcowego chronografu elektronicznego, który był w stanie zmierzyć czas z dokładnością jednej tysięcznej sekundy. Kolejnymi prekursorami w tej dziedzinie były Fotokomórka na podczerwień wprowadzona w roku 1945 oraz pierwsza Kamera Photofinish zastosowana w roku 1949. Urządzenia te rozwiązały problem grupowych finiszów podczas imprez lekkoatletycznych. W 1963 i 1972 roku Omega wypuściła ulepszone wersje tych urządzeń, noszące nazwę OMEGA Photosprint oraz skomputeryzowanego systemu obrazu Scan'O'Vision (1990), który jest w stanie zarejestrować wydarzenia z linii mety na taśmie magnetycznej, umożliwiając wyświetlenie ich na monitorze telewizora. W roku 1967, Omega wypuściła rewolucyjny system touch pad, umożliwiający pomiar czasu podczas imprez pływackich. Podczas Pływackich Mistrzostw Europy 2000, Omega wprowadziła system Live Timing - jest to system transmisji danych umożliwiający wyświetlenie wyników sportowych w czasie rzeczywistym na stronie internetowej OMEGA timing.



Niezawodność pod każdym względem

Już w roku 1932 Omega zapuszczając się w głębiny oceanów wywołała spore zamieszanie zegarkiem Marine, posiadającym podwójną kopertę i odpornym na działanie wody do 135 metrów. Następcą Marine był samo nakręcający się Seamaster 300 z obrotowym pierścieniem koperty, który na rynku pojawił się w roku 1957. Rok 1970 należał do niezwykle odpornego modelu Seamaster 600, zegarka, którego używał Komandor Jacques Cousteau podczas swoich badań nad fizycznymi i psychicznymi możliwościami człowieka przebywającego na głębokości 500 metrów. Nurkowie biorący udział w Operacji Janus również korzystali z Omegi Seamaster 600, spędzając pełnych 8 dni na głębokości 250 metrów. Następca Seamastera 600, Seamaster 1000, został przetestowany w roku 1975 na pokładzie łodzi podwodnej American Rockwell Beaver.



Francuski nurek Jacques Mayol również używał Omegi Seamaster gdy nurkował na głębokość 101 metrów w pobliżu wybrzeża wyspy Elba. Seamaster 200 ustanowił w 1988 roku rekord świata, kiedy to francuska badawcza łódź podwodna Nautilus osiągnęła głębokość 440 metrów, opuszczając się w głębiny Oceanu Atlantyckiego. Wysoka jakość zegarka Seamaster Professional Chrono Diver - pierwszego zegarka na świecie, którego przyciski działały nawet na głębokości 300 metrów - po raz pierwszy została potwierdzona 4 września 1993 roku przez francuskiego nurka, Rolanda Speckera, który ustanowił wówczas nowy rekord świata w nurkowaniu w jeziorze, schodząc na głębokość 80 metrów w jeziorze Neuchatel, w Szwajcarii.

Czas na nieskończone królestwo wszechświata

Speedmaster po raz pierwszy ukazał się w kolekcji w 1957 roku. Bezsprzecznie jednym z najsłynniejszych zegarków świata jest legendarny Omega Speedmaster Professional znany także jako Moon Watch, uznany przez NASA w 1965 roku za oficjalny zegarek wszystkich misji kosmicznych. W 1962 roku NASA postanowiła wyposażyć swoich astronautów w precyzyjne, czytelne i niezawodne zegarki na rękę. W związku z tym zakupiono od sprzedawcy w Houston zegarki dziesięciu różnych marek i poddano je serii bezwzględnych testów. Większość zegarków nie wytrzymała tak surowego traktowania i po krótkim czasie została wyeliminowana z dalszych prób. Jedynie Omega Speedmaster spisała się świetnie, dzięki czemu 1 marca 1965 roku uznana została za "zakwalifikowaną przez NASA do lotów podczas wszystkich misji kosmicznych z udziałem ludzi". Pierwszy test w przestrzeni kosmicznej Omega odbyła na ręku Edwarda White'a, podczas jego spaceru w kosmosie 21 lipca 1969 roku o godzinie 02:56. Omega odegrała znaczącą rolę w akcji mającej na celu uratowanie misji Apollo 13 przed katastrofą. Kiedy zasilanie na pokładzie statku kosmicznego uległo awarii, Speedmaster wykorzystany został do odmierzania czasu potrzebnego do uruchomienia rakiet umożliwiających statkowi powrót na orbitę okołoziemską. Była to kwestia ułamków sekundy. W dowód uznania dla swoich osiągnięć Omega otrzymała nagrodę Snoopy Award, która jest najwyższym odznaczeniem jakie astronauci przyznają swoim partnerom. Od tamtej pory Speedmaster towarzyszył astronautom w wielu misjach - w tym w sześciu lądowaniach na księżycu (Speedmaster był pierwszym zegarkiem używanym na tym satelicie) - zapewniając precyzję i niezawodność załogom takich statków kosmicznych jak Gemini, Apollo, Soyuz a także stacji kosmicznych Skylab, MIR oraz uczestnikom programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.



Tradycyjne wartości

Po przetarciu pionierskiego szlaku przez erę elektronicznego pomiaru czasu, Omega była jedną z pierwszych marek, które zdały sobie sprawę z ponownego zainteresowania sztuka zegarmistrzowską i powrotem zegarków mechanicznych, który miał miejsce w połowie lat osiemdziesiątych. Mając to na uwadze Omega odpowiednio zaplanowała swoją kolekcję. W roku 1984 Omega stworzyła magiczny Rose des Temps, najbardziej skomplikowany zegar tablicowy na świecie - arcydzieło fantazji, precyzji, miniaturyzacji i symbolizmu, w którym zaawansowana technologia rywalizuje z artyzmem: 32 funkcje, 9000 elementów, 10 000 godzin pracy i cena zakupu wynosząca 4.2 miliona franków szwajcarskich. Zaledwie rok później, ten niezwykły produkt znalazł godnych następców. Były to tak zwane "Zegarki piaskowe" - sześć kalibrów Lepine, każdy zbudowany wokół wychwytu tourbillon w centrum mechanizmu.




Zegarmistrzostwo trzeciego tysiąclecia

Opierając się na tak bogatej historii i zdobytym dzięki niej doświadczeniu, Omega wciąż pozostaje w czołówce producentów zegarków mechanicznych. Zegarmistrzowie i projektanci Omegi zawsze podejmowali trudne wyzwania - także te dotyczące tworzenia wspólnie z dr Georgem Danielsem praktycznych rozwiązań dla wychwytu współosiowego. Żadna inna firma nie poświęciła się temu ryzykownemu przedsięwzięciu. Przemysł zegarmistrzowski wiedział jakie korzyści może mu przynieść wychwyt współosiowy, ale wydawało się, że nikt nie jest w stanie rozwiązać problemów związanych z wdrożeniem do produkcji tej nowej technologii. Głębokie tradycje Omegi, wielokrotnie bite rekordy, wysoka pozycja na rynku, a także pionierskie osiągnięcia techniczne firmy stanowiły solidne podstawy dla tego projektu... ani Omega ani też George Daniels nawet na chwilę nie zrazili się trudnościami. Tak głęboko wierzyli w sukces, że ich przekonania ostatecznie potwierdziły się a wychwyt współosiowy wykorzystany został po raz pierwszy na szeroką skalę w zegarku Omega De Ville Co-Axial. Długoletnie marzenie George'a Danielsa nie tylko stało się rzeczywistością ale również punktem odniesienia dla całego przemysłu zegarków przyszłości.



UWAGA: Powyższa historia powstała na podstawie materiałów promocyjnych firmy Omega może zatem przedstawiać pewne wydarzenia w sposób bardzo subiektywny.