Certyfikacja COSC w 2013 roku

28.12.2014r.

Uzupełniłem artykuł na temat ilości certyfikowanych chronometrów o dane z roku 2013. Nie był to najlepszy rok dla Omegi, która zanotowała spadek o 14% (z 526,046 w 2012 roku do 447,477 w 2013). Mimo to producent z Biel zajmuje bezpieczną drugą lokatę zaraz za Roleksem. Niestety dostępne dane obejmują jedynie pięciu producentów.


Nowy certyfikat i inne nowości

21.12.2014r.

8 Grudnia, Omega wraz ze Szwajcarskim Instytutem Metrologicznym (METAS) zorganizowała konferencję, na której ogłoszono wprowadzenie nowego certyfikatu, który różniłby się od obecnie przyznawanych certyfikatów chronometrów (COSC) głównie poprzez wprowadzenie kryterium wpływu pól elektromagnetycznych na zegarek (testowane byłyby kompletne zegarki, a nie wyłącznie ich mechanizmy). Wśród badanych cech zegarka znalazłyby się:

  • Funkcje mechanizmu podczas działania pola powyżej 15 000 Gs
  • Funkcje zegarka podczas działania pola powyżej 15 000 Gs
  • Średnia dzienna dokładność chodu (mierzona w różnych pozycjach i temperaturach), która powinna zawierać się w granicach pomiędzy 0 a +5 sekund na dobę zarówno przed jak i po działaniu pola przewyższającego 15 000 Gs
  • Zadeklarowaną rezerwę chodu
  • Zadeklarowaną wodoszczelność
Oczywiście można zarzucać Omedze, że dopasowała wymagania pod swoje mechanizmy Master Co-Axial, jednak powierzenie certyfikacji w ręce niezależnej rządowej organizacji daje podstawy by uznać ten proces za bezstronny i otwarty na innych producentów, którzy również stworzyli rozwiązania uodparniające zegarki na wpływ pól elektromagnetycznych, których działanie na zegarki mechaniczne, zwłaszcza w obecnych czasach, stanowi duży problem.

Do grona ambasadorów dołączyła pochodząca z Wielkiej Brytanii profesjonalna golfistka Charley Hull, która jako najmłodsza uczestniczka brała udział w Solheim Cup, wygrywając go w roku 2014 jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia.Omegę zauważono w kolejnym filmie. Chodzi o obraz z 1967 roku Namaszczony do zabijania, w którym Jo Shishido wcielający się w postać Goro Hanady nosi Omegę Seamaster DeVille.

13 grudnia w warszawskim butiku Omegi zorganizowano spotkanie, na które przybyli członkowie Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków oraz klienci tego salonu. Podczas wydarzenia, które poprowadzili Maxime Gourgouillat (dyrektor butiku) oraz Dariusz Chlastawa (prezes KMZiZ) można było wziąć udział w konkursie wiedzy o marce Omega i wygrać ciekawe nagrody (między innymi wydaną niedawno książkę Moonwatch Only). Dłuższe sprawozdanie z tej imprezy przeczytać można w serwisie chronos24.pl.Wiadmość nieco spóźniona, ale we wrześniowym numerze kwartalnika Chronos przeczytać można artykuł na temat Muzeum Omegi w Biel.


Zaległości z ostatnich miesięcy

30.11.2014r.

Przez ponad pół roku, które minęło od ostatniej aktualizacji świat Omegi wzbogacił się o kilka ciekawych informacji, które zebrałem poniżej.
Po pierwsze otwarto pierwszy oficjalny butik Omegi w naszym kraju. Będzie to miejsce, w którym fani marki zdecydowani na zakup lub serwis zegarka spotkają się z najbardziej kompleksową obsługą. Trzypiętrowy budynek nowego salonu zlokalizowany jest przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie. Na otwarcie poza wieloma lokalnymi celebrytami przybył Prezes Omegi Stephen Urquhart, szef polskiego oddziału Swatch Group Gaël Vallade oraz dyrektor butiku Maxime Gourgouillate.

Przy okazji tej wizyty serwis chronos24.pl przeprowadził wywiad ze Stephenem Urquhartem na temat nowo otwartego butiku oraz planów marki związanych z naszym krajem.Również na chronos24.pl pojawiły się dwa testy nowych Omeg. Pierwszy test poświęcony jest modelowi Seamaster 300 czyli nowej edycji klasyka sprzed sześćdziesięciu lat.W drugim teście przybliżono nam cechy modelu De Ville Trésor, który w tym roku dołączył do najbardziej eleganckiej z linii producenta z Biel.Kolejnym tekstem, który znajdziemy na chronos24.pl, a który tyczy się (po części) Omegi jest przygotowane przez Chronolitycs a bazujące na danych z portalu chrono24.com podsumowanie mijającego roku pod względem najbardziej poszukiwanych marek zegarkowych podzielonych na różne kategorie. W każdej z zaprezentowanych kategorii Omega uplasowała się na bardzo wysokich miejscach.Omega zaprezentowała także dwa nowe limitowane modele.
Pierwszym z nich jest model stworzony z myślą o Letnich Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w Brazylii w 2016 roku. Do Olimpiady nawiązuje przede wszystkim tarcza, na której obwódki tarcz stopera pokryto brązową, srebrną oraz złotą farbą nawiązując w sposób oczywisty do medali zdobywanych przez sportowców. Odmienny od standardowego modelu jest także dekiel, na którym znajdziemy logo imprezy oraz numer posiadanego egzemplarza (których na rynek ma trafić 2016 sztuk). Pozostałe parametry są takie same jak w standardowym modelu Speedmaster Mark II.Drugi z limitowanych modeli jest jeszcze ciekawszy gdyż wykonany w zaledwie jednym egzemplarzu, który w dodatku został już sprzedany na charytatywnej aukcji zorganizowanej przez dom aukcyjny Christie's za sumę 70 tysięcy funtów. Uzyskana suma ma wesprzeć organizację zwalczającą przemoc stosowaną wobec dzieci (National Society for the Prevention of Cruelty to Children). Model Omega Seamaster Aqua Terra James Bond Goldfinger 50th Anniversary trafił na licytację w pięcdziesiątą rocznicę wejścia na ekrany filmu Goldfinger, która miała miejsce 17 września 1964 roku. Przy tworzeniu tego modelu projektantom towarzyszyło głównie jedno słowo - złoto. Z tego kruszcu wykonana została zatem nie tylko koperta i bransoleta ale także wspaniała tarcza, której faktura ma przywodzić na myśl płynne złoto, wskazówki, indeksy godzinowe, a także wahnik i mostki w mechanizmie (model ten działa w oparciu o najnowszą wersję mechanizmu 8501 odporną na działanie pól elektromagnetycznych).
Niezwykłe jest również opakowanie, w którym dostarczony był model a nawiązujące swym kształtem do depozytu złota w amerykańskim Forcie Knox.

Do sprzedaży trafiła nowa książka, którą zainteresować powinni się wszyscy fani Omegi, a w szczególności Speedmastera Pro, gdyż w Moonwatch Only Grégoire Rossier i Anthony Marquié na niemal 500 stronach i 1000 fotografiach opisali losy jednego z najbardziej znanych zegarków wszechczasów (od jego debiutu w 1957 roku jako sportowego modelu dla kierowców wyścigowych, poprzez jego misje kosmiczne aż do czasów współczesnych). Dodatkowym atutem może być wstęp napisany przez prezesa Omegi Stephena Urquharta oraz byłego astronautę Eugenea Cernana. Wszyscy, którzy chcą wydać te ponad tysiąc złotych lub po prostu chcą dowiedzieć się więcej na temat książki mogą udać się na tę stronęGrono ambasadorów marki zwiększyło się o szwajcarskiego wokalistę oraz autora tekstów - Bastiana Bakera.Do działu z reklamami dodałem kilka nowych filmów.Omegi zostały także zauważone w kilku kolejnych filmach. Pierwszym z nich jest Dhoom 3 w którym gwiazda kina z Bollywood a zarazem ambasador Omegi Abhishek Bachchan wcielający się w postać A.C.P Jai Dixit nosi Omegę Spacemaster Z-33.Kolejnym filmem jest Układ z 2013 roku, w którym Eric Bana wcielający się w postać Martina Rosea nosi Seamastera Aqua Terra z rocznym kalendarzem.Omega trafiła także na rękę Coreya Stolla w serialu Wirus. Dr Ephraim Goodweather, w którego wciela się aktor nosi Speedmastera Pro.


Nowy X-33 Skywalker

13.04.2014r.

Co prawda przypuszczałem, że nastąpi to nieco później i w nieco inny okolicznościach, ale 9 kwietnia na konferencji zapowiadającej drugą wersję samolotu Solar Impulse Omega zapowiedziała wprowadzenie do oferty nowej wersji modelu X-33, który został dodatkowo nazwany Skywalker. Nowy model nadal posiada tytanową kopertę, jednak jej średnica zwiększyła się do 44mm. Wokół szkła natomiast znajduje się obrotowy ceramiczny pierścień. Wewnątrz koperty pracuje multi funkcyjny mechanizm ETA, który poza wskazaniami godziny i daty (zegarek zaopatrzony jest w wieczny kalendarz wraz ze wskazaniem dnia tygodnia oraz numeru tygodnia w roku) posiada także stoper, timer, informacje o trzech strefach czasowych, niezwykle głośny alarm oraz funkcje wskazujące czas misji (MET) oraz czas konkretnej fazy misji (PET). Zegarek jest wodoszczelny do 30m. Konstrukcja została przetestowana i posiada certyfikat Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zegarek powstał w oparciu o patent Agencji napisany przez Jean-Françoisa Clervoya.

Co prawda staram się nie komentować zapowiadanych zegarków, jednak nowy X-33 okazał się dla mnie pewnego rodzaju rozczarowaniem, gdyż poza detalami w zakresie wyglądu zdaje się on być dość ubogi w funkcje w stosunku do elektronicznych zegarków konkurencji. O ile bowiem zaprezentowany 2 lata temu Z-33 miał być w moim odczuciu zegarkiem bardziej "ucywilizowanym" o tyle od X-33 oczekiwałem bycia pełnokrwistym tool-watchem. Aż prosi się by w oficjalnym czasomierzu projektu Solar Impulse wykorzystać ładowane słońcem baterie. W takiej konstrukcji można by też dodać synchronizację z zegarami atomowymi, nie mówiąc już o funkcjach znanych z Tissotów T-Touch, który jak wiemy znajduje się na kompletnie innej półce cenowej niż Omega.


Nowy X-33 Skywalker

13.04.2014r.

Co prawda przypuszczałem, że nastąpi to nieco później i w nieco inny okolicznościach, ale 9 kwietnia na konferencji zapowiadającej drugą wersję samolotu Solar Impulse Omega zapowiedziała wprowadzenie do oferty nowej wersji modelu X-33, który został dodatkowo nazwany Skywalker. Nowy model nadal posiada tytanową kopertę, jednak jej średnica zwiększyła się do 44mm. Wokół szkła natomiast znajduje się obrotowy ceramiczny pierścień. Wewnątrz koperty pracuje multi funkcyjny mechanizm ETA, który poza wskazaniami godziny i daty (zegarek zaopatrzony jest w wieczny kalendarz wraz ze wskazaniem dnia tygodnia oraz numeru tygodnia w roku) posiada także stoper, timer, informacje o trzech strefach czasowych, niezwykle głośny alarm oraz funkcje wskazujące czas misji (MET) oraz czas konkretnej fazy misji (PET). Zegarek jest wodoszczelny do 30m. Konstrukcja została przetestowana i posiada certyfikat Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zegarek powstał w oparciu o patent Agencji napisany przez Jean-Françoisa Clervoya.

Co prawda staram się nie komentować zapowiadanych zegarków, jednak nowy X-33 okazał się dla mnie pewnego rodzaju rozczarowaniem, gdyż poza detalami w zakresie wyglądu zdaje się on być dość ubogi w funkcje w stosunku do elektronicznych zegarków konkurencji. O ile bowiem zaprezentowany 2 lata temu Z-33 miał być w moim odczuciu zegarkiem bardziej "ucywilizowanym" o tyle od X-33 oczekiwałem bycia pełnokrwistym tool-watchem. Aż prosi się by w oficjalnym czasomierzu projektu Solar Impulse wykorzystać ładowane słońcem baterie. W takiej konstrukcji można by też dodać synchronizację z zegarami atomowymi, nie mówiąc już o funkcjach znanych z Tissotów T-Touch, który jak wiemy znajduje się na kompletnie innej półce cenowej niż Omega.


Podsumowanie po targach

05.04.2014r.

Przyszedł czas podsumowań tegorocznych targów, które, moim zdaniem, były dla Omegi kolejnym krokiem w realizacji bardzo jasnej wizji budowania marki. Zacznijmy jednak od kilku nowości, których zabrakło w oficjalnych informacjach.

Po ogromnym sukcesie zeszłorocznej nowości w postaci Speedmastera The Dark Side of the Moon (podobno nawet pracownicy Omegi muszą zapisywać się na listy oczekujących na możliwość zakupu tego zegarka) w tym roku doczekaliśmy się modelu z jasną tarczą w kopercie z jasnej ceramiki, który nazwano Lunar Dust. Aby uzyskać odpowiedni kolor, tarcza zegarka została pokryta warstwą platyny. Jest to znacznie bardziej elegancka wersja od pierwowzoru co podkreśla dodatkowo brązowy pasek z aligatora (w oryginale jest to Cordura).Mówiąc o paskach można dostrzec, że Omega w końcu zauważyła popularność pasków parcianych. Od teraz wszyscy fani marki będą mogli kupić "NATO strapy" z logo producenta.Trochę z boku głównych atrakcji zaprezentowano nowe Seamastery Professional Diver 300 Chronograph GMT. Osobiście nie jestem zwolennikiem takiego projektu tarczy (zwłaszcza nieproporcjonalnie małej tarczy sekundnika), ale nie mam wątpliwości, że nowy model znajdzie swoich nabywców.Największą niewiadomą (o której podobno sami pracownicy Omegi obsługujący jej stanowisko na targach niewiele mieli do powiedzenia) jest zegarek w kopercie znanej z X-33. Wydaje mi się, że szczegóły tego projektu są jeszcze dopracowywane, jednak możliwe, że już wkrótce Omega i NASA będą miały dla nas jakieś ciekawe informacje.Więcej zdjęć z targowych nowości zobaczyć można tutaj (z tych miejsc pochodzą także zdjęcia, które zamieściłem w powyższym tekście).Odpowiednie działy na stronie zostały zaktualizowane o targowe nowości:


Z informacji spoza tematyki targowej - do listy znanych osób, które noszą lub nosiły Omegi dołączył Giovanni Agnelli - włoski przemysłowiec i główny akcjonariusz FIAT, a także Prezes Juventusu w latach 1947-1954. Agnelli często nosił Omegę Seamaster PloProf w bardzo charakterystyczny sposób.Wiadomości z roku 2013 przeniosłem do archiwum. Maile przesyłane na adres omegamania@omegamania.pl powinny już dochodzić prawidłowo.
Bazylea ruszyła!

27.03.2014r.

Ruszyły największe targi zegarkowe na świecie. Bez niepotrzebnych wprowadzeń przejdźmy od razu do premier jakie zaprezentowała Omega.Najważniejszą nowością jest zapowiadany od kilku dni powrót Seamastera 300. Nowa wersja czerpiąc z klasycznego wyglądu modelu z końcówki lat pięćdziesiątych (model wprowadzono do sprzedaży w 1957 roku) dodaje do niego wszystkie nowości Omegi z ostatnich lat. Zatem poza ceramicznym pierścieniem (w zależności od wersji, wykonanym w technologii Liquidmetal lub Ceragold), wykorzystaniem Sedna Gold (dla wersji złotych i bi-kolor), dostajemy przede wszystkim nowy kaliber oznaczony jako 8400. Do elementów znanych już z mechanizmów z rodziny 8500 dodano trzypoziomowe koło wychwytu, a także podobnie jak w kalibrze 8508 zastosowano materiały, które uodparniają mechanizm na wpływ pola magnetycznego przekraczającego 15 000 gausów. Z pierwszych zdjęć wykonanych na targach widać, że poza wersjami stalowymi i złotymi dostępne będą także zegarki w kopertach platynowych (limit 357 sztuk). Pewną ciekawostką może być pozostawienie wodoszczelności na poziomie 300m oraz średnica koperty równa 41mm (niezwykle cieszy mnie powściągliwość w dziwnym wyścigu do absurdalnie dużych kopert). Nowa "Trzysetka" powinna trafić do sprzedaży w listopadzie tego roku.Kolejną ciekawą nowością jest De Ville Tresor - klasyczny zegarek garniturowy działający w oparciu o nowy mechanizm 8511 z ręcznym naciągiem. Podobnie jak w 8400 wykorzystano tu elementy zwiększające odporność na pola magnetyczne. Średnica koperty to 40mm. W przypadku złotych kopert wykorzystane zostanie w nich złoto Sedna. Zegarek powinien trafić do sprzedaży w październiku 2014.Wszystkie powyższe mechanizmy określane są przez Omegę jako Master Co-Axial. Nie jest ono jednak zarezerwowane wyłącznie do nowych kalibrów. Również znane 8500 i 8520 (wykorzystywany w zegarkach damskich) poprzez zwiększenie ich antymagnetyczności staną się kalibrami Master Co-Axial. Nowe wersje mechanizmów powinny trafić w pierwszej kolejności do kolekcji Seamaster Aqua Terra (w czerwcu do linii męskiej a w październiku do damskiej).
Jednak zmiany są moim zdaniem nieco niejasne w kwestii numeracji nowych kalibrów (dla przykładu czym różni się 8500 w wersji Master Co-Axial od 8508). Mimo to uważam, że niedługo dowiemy się wszystkiego na ten temat (możliwe, że część "starych" oznaczeń zostanie usunięta).

Wracając jednak do zaprezentowanych nowości - w tym roku doczekamy się kolejnej limitowanej wersji klasycznego Speedmastera Pro. Będzie ona poświęcona 45 rocznicy misji Apollo 11, której załoga jako pierwsza stanęła na powierzchni Księżyca (a wraz z nią Omega Speedmaster) w 1969 roku. Zegarek oparty zostanie o klasyczny mechanizm 1861. Ciekawostką w omawianym modelu będzie głównie tarcza, na której wszystkie oznaczenia powstały poprzez usunięcie laserem z czarnej tarczy pokrytej PVD nadmiaru materiału. Indeksy godzinowe, wskazówki oraz pierścień wokół szkła powstały przy wykorzystaniu złota Sedna. Zegarek dostępny będzie na brązowym parcianym pasku w liczbie 1969 egzemplarzy już w czerwcu tego roku.
Ostatnie chwile przed Bazyleą

25.03.2014r.

Za dwa dni w Bazylei rozpoczną się coroczne targi zegarkowe. Omega ogłosiła już kilka nowości, jednak kilka asów powinna jeszcze trzymać w rękawie. Od kilku dni podgrzewane są nasze apetyty związane z nowym Seamasterem.Czy będzie to jeszcze większy powrót stylistyczny do starych Seamasterów? I czym różnić się będzie Master Co-Axial od dostępnych obecnie kalibrów?Do działu z reklamami oraz historii Omegi na Igrzyskach Olimpijskich dodałem kilka filmów związanych z Igrzyskami w SocziDo grona osób noszących Omegi dopisałem Małgorzatę Kożuchowską, choć mam pewne wątpliwości na ile noszenie modelu Ladymatic jest samodzielnym wyborem a na ile oficjalną współpracą z producentem.Chciałem również poinformować o możliwych problemach z przesyłaniem poczty na adres omegamania@omegamania.pl, co ma związek ze zmianami w hostingu. Sytuacja powinna się wyjaśnić w ciągu najbliższych dni.
Omega w Soczi

03.03.2014r.

Nieco ponad tydzień temu zakończyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie rozgrywane w rosyjskim mieście Soczi. Omega czuwała, jak zwykle w przypadku ostatnich Olimpiad, nad pomiarami czasów podczas sportowych rywalizacji. Dobrym przykładem wagi tej funkcji jest zdobycie przez Zbigniewa Bródkę złotego medalu w łyżwiarstwie szybkim wyprzedzając Holendra Koena Verweija o zaledwie 3 tysięczne sekundy.Nie obyło się także bez nowych urządzeń pomiarowych. Tym razem postanowiono usprawnić pomiar czasu podczas meczy hokejowych poprzez wprowadzenie nowego systemu detekcji gwizdka sędziego, będącego w stanie zatrzymać czas spotkania w czasie 0,1 sekundy czyli około 0,5 sekundy szybciej niż w przypadku tradycyjnego pomiaru. System rozpoznaje trzy typy gwizdków zatwierdzonych przez IHF.

Do listy filmów, w których pojawiają się Omegi dopisałem australijski obraz Age of Consent z 1969 roku, w którym pojawia się automatyczny Seamaster z datą.


Platynowa Planeta nadchodzi

22.01.2014r.

Tak jak zapowiadano Omega ujawniła wczoraj swoją kolejną nowość przed targami w Bazylei. Sprawdziły się przypuszczenia wielu fanów marki i w tym roku do kolekcji Planet Ocean dołączą dwie wersje modelu GMT w platynie. Obydwie będą działały w oparciu o kaliber 8615, a ich koperty będą miały średnicę 43.5mm. Wspólną cechą będą również indeksy godzinowe wykonane z białego złota oraz wykorzystanie platyny w oznaczeniach na obrotowym pierścieniu. Pierwsza wersja dostępna będzie z pomarańczowym ceramicznym pierścieniem i platynową tarczą o piaskowej fakturze oraz z pomarańczowym paskiem wykonanym ze skóry (zapięcie również zostanie wykonane z platyny). Druga wersja posiadać będzie czarną ceramiczną tarczę oraz czarny ceramiczny pierścień. Wersja ta przyozdobiona zostanie 69 diamentami na kopercie, a 31 diamentów ukształtowanych w logo Omegi trafi na przeszklony dekiel. 13 diamentów znajdzie się również na obrotowym pierścieniu (łączna waga wszystkich wykorzystanych diamentów to 2.69 karata). Ta wersja dostępna będzie na czarnym skórzanym pasku, jednak do obydwu będzie dołączony również pasek gumowy oraz narzędzie do jego wymiany. Obydwie wersje będą dostępne w zaledwie 8 egzemplarzach i zostaną objęte 4 letnią gwarancją producenta.
Kolejna nowość już we wtorek

19.01.2014r.

W tym roku Omega zmieniła znacząco swoje podejście do premier przed targami w Bazylei. Znamy już trzy spośród nowości, a to jeszcze nie koniec gdyż już we wtorek zaprezentowany ma zostać model który ma mieć coś wspólnego z kolorem pomarańczowym. Po fragmencie zdjęcia na którym widać złoty wahnik można podejrzewać, że mamy do czynienia z modelem z wyższej półki.


Constellation Pluma

18.01.2014r.

Kolejną nowością zapowiedzianą przez Omegę jeszcze przed targami w Bazylei jest Constellation Pluma - model, którego tarcza (wykonana z białej lub błękitnej masy perłowej) ma nawiązywać do pióra (od którego łacińskiej nazwy wywodzi się nazwa). Wokół szkła umieszczono wysadzany diamentami pierścień (w przypadku modelu z białą tarczą pierścień będzie wykonany z różowego, 18 karatowego złota, podobnie jak łączenia w bransolecie). Wewnątrz koperty pracować ma mechanizm 8520.
Więcej zdjęć nowego Marka

15.01.2014r.

Ariel Adams z bloga aBlogtoWatch opublikował kilka zdjęć nowego Speedmastera Professional Mark Series, którego oficjalna zapowiedź ma nastąpić podczas targów w Bazylei. Już wiadomo, że odświeżony klasyk z lat siedemdziesiątych będzie dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych dla tarczy. Niestety pozostałe dane (łącznie ze średnicą koperty) pozostają tajemnicą producenta z Biel.

[EDIT]: Portal Chronos24.pl poinformował, że nowy Mark będzie miał kopertę o wymiarach 42.4×46.2mm, oparty zostanie o kaliber 3300 (zapewne chodzi o 3330 znany z nowego ETNZ) oraz będzie wodoszczelny do 100m.

Do listy znanych osób z Omegami na nadgarstkach dołączył Krzysztof Ibisz - polski dziennikarz, prezenter telewizyjny, aktor, właściciel firmy producenckiej i poseł na Sejm RP I kadencji. Na ręku dziennikarza można było niedawno dostrzec Seamastera Planet Ocean.


Nowa Aqua Terra Chrono

12.01.2014r.

Własne mechanizmy trafiają do kolejnych modeli Omeg. Na targach w Bazylei producent z Biel zaprezentuje nowego Seamastera Aqua Terra opartego o kaliber 9300. Zapewne gama wersji będzie szersza, jednak póki co pokazano jedynie model w kopercie bi-kolor.